Kürtaj Nedir?

Küretaj, başka bir deyişle kürtaj istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması demektir.
Kürtaj işlemi genellikle gebelik sonlandırma olarak bilinir ancak sadece istenmeyen gebelikleri sonlandırmak anlamına gelmemektedir. Düşük yapan kadınlarda, rahim içinde parça kalması gibi durumlarda da kürtaja başvurulur.
Kliniğimizde kürtaj işlemi yasal boyutlarda gerçekleştirilir. Ülkemizde kürtaj 10 haftaya kadar yasal kılınmıştır.
Kürtaj işlemi ülkemizde 18 yaşını doldurmuş kadınlara yasal bir hak olarak tanınmakla birlikte, hastanın hakları göze önüne alınarak işlem hasta ve doktor arasında gizli tutulmaktadır. Kürtaj işlemi hasta hakları dikkate alınarak gizli tutulur ve hastanın bilgileri asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz.
Kürtaj sanıldığı gibi acılı, ağrılı, zor bir işlem değildir. Kliniğimizde kürtaj işlemi vakum yöntemi ile yapılır. Vakum yöntemi ile kürtaj işlemi ağrısız ve acısız gerçekleştirilebilmektedir. Vakum kürtaj sadece 10 dakika sürmektedir.
Hasta danışmanımız size ilgi ile yaklaşarak, tüm sorularınızı yanıtlayacak.
Uzman doktorumuzun ellerinde kendinizi güvende hissedeceksiniz.
TELEFON ve WHATSAPP NUMARAMIZ 0 544 885 01 00

Vakum kürtaj

Vakum kürtaj adı verilen en modern kürtaj yöntemi sayesinde gebeliğinizi güvenli bir ve çok kısa bir sürede sonlandırabilirsiniz.

Bu yöntemde rahim içerisinde negatif basınç ile rahim içinin tahliyesi uygulanır, kürtaj ağrısız ve güvenilir biçimde gerçekleşmiş olur.

Özellikle erken gebelik haftalarında uygulandığında hasta çok kısa bir sürede konforlu bir şekilde kürtaj olabilmektedir.

Bu yöntemde tek seferlik aletler kullanıldığı için enfeksiyon riski yok denecek kadar az olur. Bu da sağlıklı bir şekilde kürtaj olmanızı sağlayan bir faktör olacaktır.

Hasta kürtaj olurken her hangi bir ağrı hissetmeyecektir.

Kürtaj işlemi hakkında merak edilenlerin en başında kürtaj işleminin nasıl gerçekleştiği gelmektedir.
Kürtaj işlemi öncesinde hasta kadının geçirdiği rahatsızlıklar, gebeliğin neden istenmediği gibi konular hasta danışmanımız tarafından öğrenilerek hastaya kürtaj işlemi öncesinde tıbbi danışmanlık hizmeti verilmektedir. Hasta bu danışmanlık hizmetinden sonra tıbbi olarak bir muayeneden geçirilmek zorundadır. Doktorun yapacağı işleme karar vermesi açısından bu muayene oldukça önemlidir.
Kürtaj anestezi yöntemleri uygulayarak gerçekleştirilebilir. İşlem öncesi doktor, vajeni antiseptik ilaçlar yardımıyla temizler ve rahim ağzı gebeliğin haftası göz önüne alınarak genişletilir. Vakum enjektörler ile rahmin içine girilerek gebelik materyalinin tamamı alınıncaya kadar çekilir.
Gerekli kontroller yapılarak işleme son verilir.
Kliniğimizde kürtaj işlemi ultrason eşliğinde yapılarak hasta güvenliği en üst noktaya taşınır.
Kürtaj işlemi sonrası hasta kliniğimizde bir süre gözlem altında tutularak, akabinde gerekli tavsiyeler ile taburcu edilir, hastaya ücretsiz kontrol muayenesi için randevu verilir.
Detaylı bilgi almak için hasta danışmanımızla iletişime geçebilirsiniz.

Steril olmayan ortamlarda ve deneyimli uzman tarafından yapılmayan kürtajlarda risk oldukça fazladır.
-Enfeksiyon riski
-Gebeliğin sonlandırılmaması, parça kalması
-Rahim duvarına zarar verilmesi ile kanamanın gelişmesi
-Yanlış teknik ile yapılması sonucu rahim duvarında yapışıklıkların gelişmesi ve daha sonraki dönemde gebe kalmasında zorlukların yaşanması en önemli risklerdir.
Riskleri en aza indirmek için işlem tekniğe uygun, hijyen şartlarına dikkat edilerek yapılmalı, gereken kontroller sağlanmalıdır.
Kliniğimizde uzman hekim tarafından kürtaj işlemi başarı ile gerçekleştirilmektedir. Kürtaj riskleri hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kürtajdan sonra dikkat edilmesi gerekenler:
-İşlem sonrası 7-10 gün süre ile cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir. Kürtaj sonrası bir miktar kanamanın olması normaldir. Cinsel ilişkiye başlanılabilmesi için kanamanın da bitmesinin beklenmesi önerilir.
-Kürtaj gerçekleştikten sonra, özellikle vakum kürtaj da ağrı ve acı hissedilmeyeceği için hemen günlük yaşantınıza dönebilirsiniz, ancak ağır işlerden kaçınmanız tavsiye edilir.
-İşlem sonrası 1 hafta süre ile tampon kullanmaması, hamam, havuz, saunayı ziyaret etmemesi, ağır spor faaliyetlerin ertelenmesi önerilir.
-Kürtaj gerçekleştikten sonra 30 ila 40 gün sonra adet kanamalarınız düzene girecektir.
– Kürtaj gerçekleştikten sonra 15 gün içerisinde yumurtlamalar meydana gelerek, gebelik tekrardan oluşabilir. Bunun önlenmesi için korunma yöntemleri hakkında görüşmemiz faydalı olur.
Kürtaj sonrası hakkında merak ettiğiniz diğer konular için bizimle whatsapp üzerinden ya da telefon bağlantısı ile iletişime geçiniz. Güvenli ve ağrısız kürtaj için kliniğimizi tercih ediniz.

Kürtaj Fiyatları
Kürtaj işleminde fiyatlar; hekimin tecrübesine göre, gebelik haftasına ve hastanın sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir.
Kürtaj planlanmadan hastadan alınan bilgilere göre risk derecesi belirlenir. Yapılan muayenede ultrason ile gebelik haftası belirlendikten sonra ve hastanın anestezi seçeneğine göre ücret belirlenir.
Nakit ve kredi kartı ile ödeme seçenekleri mevcuttur.
Ayrıntılı fiyat bilgilerini danışmanımızdan alabilirsiniz.

Randevu Alın