Kalıcı kızlık zarı tamiri yapılırken aynı seansta beraberinde farklı bölgelere de müdahale edilebilir.
Labioplasti iç dudakların düzeltilmesi operasyonu daha önceden doğum yapmamış kişilerde de uygulanabilir.  Hatta bakire kızlarda bile yapılması kızlık zarı açısından hiç bir problem yaratmayacaktır.
Labiumların iç dudakların düzeltilmesi operasyonlarına “labioplasti” (iç dudak düzeltme ameliyatı) adı verilmektedir.
İç dudaklar, bazen yapısal olarak normalden uzun veya asimetrik iç dudak olabilir. Estetik açıdan kötü gözüken ve bazen de cinsel ilişki esnasında penisin itmesi sonucu labiumların gerilmesiyle ağrıya yol açan bu durumda operasyon gereksinimi doğabilir. Bu problemle başvuran kadınlar genellikle dar kıyafetler giyememekten şikâyetçidirler. Tüm bu nedenlerle tedavi ve kozmetik amaçlı cerrahi ile labiumlar normal boyutlarına indirilebilir.

Asimetri -eğer varsa-  giderilebilir. Öte yandan, bu operasyonun kozmetik amaçlı bir operasyon olduğu ve bu işlem dış genital bölge operasyonları açısından tecrübesiz kişiler tarafından yapılırsa geri dönüşümsüz memnuniyetsizlikler yaratabileceği iyi bilinmelidir.
Küçük dudaklar (labium minus),büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır, önde orta çizgide birleşerek  klitorisi (bızır) bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar arkaya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alır. Renk, şekil ve büyüklükleri ırka ve yaşa göre değişiklik gösterir. Normal olarak ortalama uzunlukları 5 cm boyunda ve 0.5-1 cm kalınlığındadır. Vajen girişindeki ıslaklığı sağlayan, Bartholin denilen bezlerdeki salgının akış noktası küçük dudakların iç yüzlerinde bulunmaktadır. Bu bezlerin ağzı çok kolay mikrop kapabilmekte ve apse oluşturabilmektedir. Lokal anestezi veya genel anestezi altında, küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülür, kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilir.
Ameliyat süresi, kullanılan ameliyat tekniğine göre 30-60 dakika arasındadır. Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya hiç bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz. Doktorunuz tarafından önerilen temizlik yöntemleri ile bakım yapılır. Rahatsızlık verecek derecede ağrı ve yanma olmaz. İlk birkaç gün lekelenme şeklinde kanama olabilir. İyi kanlanan bir bölge olduğu için yara iyileşmesi ile ilgili problemlerle sık karşılaşılmaz. Ameliyatı ertesi günü duş alınabilir, normal hayata dönülebilir. Yara iyileşmesi 1 haftada tamamlanır, Ameliyattan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Dışardan bakıldığında ameliyat izi fark edilmez.
Küçük bir operasyon sonrasında ergenlik döneminden bu yana sorun haline getirilebilen ve kişilerde adeta psikolojik bir takıntı haline gelen bu yapısal deformasyonların düzeltilebilir. Bayanların sadece partnerlerine karşı olan güvenleri değil kendilerine karşı olan özgüvenleri de artar ve sosyal ortamlarda kendilerini çok daha rahat hissederler.

Bir Yorum Yaz