Kızlık zarı dikimi operasyonu 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar geçici kızlık zarı ameliyatı ve kalıcı kızlık zarı ameliyatıdır.

Geçici kızlık zarı dikimi ameliyatı

Geçici kızlık zarı  yöntemi ile onarılan kızlık zarı, birkaç gün içerisinde deforme olacağı için evlenmeden çok kısa süre önce (1 – 7 gün arasında) uygulanmalıdır. Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatı (flep yöntemi)

Kalıcı kızlık zarı ameliyatı geçici kızlık zarı ameliyatına göre daha uzun süren bir operasyondur. Vajina duvarlarından doku alınarak kızlık zarı gibi bir doku oluşturulur. Bu yöntemin operasyonların kalıcılığı uzun süreli olduğu için evlenmeden seneler öncesinde yapılabilir.
Bu süreçte kontrol muayenesi ve pansuman ile ilgili hekiminz size tavsiyelerde bulunacaktır. Operasyondan sonraki 1 hafta boyunca spor yapılmamalı, ağır eşyalar taşınmamalı ve havuza ya da denize girilmemelidir. Bu süreçte bacakları fazla açmamaya da özen gösterilmelidir. İlk haftanın sonunda doktor kontrolüne giderek muayene olduktan sonra uygulanması gereken bakım ve temizlik önerileri doktor tarafından hastaya bildirilmektedir.

Bir Yorum Yaz