Bursa, Istanbul ,İzmir, Balıkesir, Bandırma, Kütahya gibi şehirlerde güncel kürtaj ücretlerini anlatmadan önce bu makalemizde kürtaj nasıl yapılır ? , Vakum kürtaj metodu gibi temel konulardan da bahsetmeyi düşünüyorum.

Bursa, Istanbul ,İzmir, Balıkesir, Bandırma, Kütahya gibi şehirlerde kürtaj fiyatlarını belirleyen özel bir kuruluş yoktur. Tabipler odasının belirlediği rakamlar olabilir ama küçük bir müdahalede olsa ameliyat gibi görüldüğü için sanırım güncel kürtaj fiyatları tabipler odası rayiçlerine göre daha hesaplı durumda. Genel olarak şehirdeki fiyat dağılımına bakarsak

Beşiktaş , Şişli , Beyoğlu , Kadıköy gibi ilçelerde Çocuk aldırma maliyetleri bir miktar yükseklerde gezinmektedir. Özelliklede Şişlide kürtaj fiyatları tavan seviyesindedir. Buna karşılık Bakırköy , Bahçelievler , Fatih , Ümraniye Zeytinburnu gibi ilçelerde orta karar , diğer ilçelerdede ortanın hafif altındadır. Doktorun hasta trafiği ve muayenehane lokasyonu dışında kürtaj fiyatlarını belirleyen asıl etkenler gebelik haftası ve anestezi tipidir.

Kürtaj Fiyatlarını Belirleyen Faktörler:

1- Gebelik Haftası:
Hamilelik haftası kürtaj ücretini en fazla etkileyen faktör olmuştur daima. Hastalar genellikle gebelik haftasını yanlık yani eksik hesaplarlar. Birçok kişi hamilelik haftasının cinsel ilişkiye girildiği günden itibaren hesaplanması gerektiğini düşünür. Düz mantık yada Aristo mantığına göre bu doğru olabilirdi ama değil. Tıbbi olarak bir hamilelik son adet tarihinin ilk günü başlar. Yani yaklaşık olarak cinsel ilişkiye girilen günde 2 hafta önce. Bazılarıda gebeliği görülmesi gereken adetten itibaren saymaya başlar. Onların işi daha da zor çünkü 4 hafta kadar eksik hesaplama söz konusu olur. Kürtajda yasal sınır olan 10 hafta göz önüne alınırsa bu grubun yasal sınırı aşması çok kolay olacaktır. Aman dikkat. Gebelik haftasına göre kürtaj fiyatı hesaplarken belli bir rakam gebelik haftası ile çarpılır.

2- Anestezi Tipi :
Kürtaj küçük cerrahi müdahaleler grubundan olduğu için genellikle lokal anestezi ile yapılır , lokal anestezik madde rahim girişine verilir ve hasta acı çekmez. Vakum kürtaj ile yapılan çocuk alma işleminde zaten kazıma işlemi yerine vakumla emme yapıldığı için kazımadan kaynaklanan ağrı yaşanmaz. Bunun yanında bazı hastalar genel anestezi taleb etmektedirler. Bu hassas grup kürtaj işlemini hiç hissetmek istemeyenlerdir. Onlarada yaklaşık yarım saatlik bir genel anestezi yapılır , böylece oluşacak uyku hali sırasında işlem gerçekleştirilir. İlk defa kürtaj olanlar işlemden sonra korktukları kadar olmadığını anlarlar. Genel anestezi tercih edenlerin kürtaj ücretine yaklaşık %25 lik bir genel anestezi farkı ilave edilir.

Kürtaj Fiyatlarına Neler Dahil:

Kürtaj fiyatlarına nelerin dahil olduğu jinekologdan jinekoloğa değişir ama biz nasıl yapıyoruz derseniz aşağıdaki unsurların kürtaj ücretine dahil olduğunu söyleyebilirim.

  • Jinekolojik Muayene
  • Ultrasonografi
  • Steril ve tek kullanımlık vakum kürtaj seti
  • Kürtaj sonrası kontol muayeneleri ve kontrol ultrasonları

Bir Yorum Yaz