Vajinusmus Nedir?

Vajeni çevreleyen kasların kontrol edilemeyen kasılma ile vajinal girişi imkansız kılan duruma vajinismus denir. Buradaki kasılma kişi tarafından kontrol edilemez, vajene cinsel ilişki esnasında penis girişi öncesi ve hatta parmak, vajinal tampon uygulaması veya jinekolojik muayene öncesi bilinç dışı kaynaklı koşullandırma sonucu adeta kas spazmı yaşanması durumudur.

Vajinusmus Nedenleri Nelerdir

VAJİNİSMUS bir cinsel işlev bozukluğudur ve ülkemizde KADINLARIN %10’u vajinismus yaşar.PRİMER (ilk ilişkiden itibaren başlayan) veya SEKONDER (daha sonra oluşan) olarak görülür.

-CİNSEL EĞİTİM EKSİKLİĞİ, YANLIŞ BİLGİ, BİLGİSİZLİK, cinsel organların yapısını ve işlevlerini bilmemesi
BEKARET KAVRAMI’na verilen ABARTILI ÖNEM
CİNSELLİĞİ AYIP VE GÜNAH olarak algılama
CİNSEL KİMLİĞİ YOK SAYARAK yaşama (‘’ İYİ KIZ’’ imajı koruma zorunluluğu)
CİNSEL TACİZ, İSTİSMAR hikayesi
Aşırı ‘’İLK GECE KORKUSU’’
Ezilmiş ‘’KADIN KİMLİĞİNE’’ bilinç dışı BAŞKALDIRI

TRAVMATİK DOĞUM, AĞRILI MUAYENE hikayesi, TRAVMA
CİNSEL İSTİSMAR, BEDENSEL veya RUHSAL TACİZ hikayesi
Çeşitli hastalıklar sonrası VAJİNAL İLİŞKİNİN AĞRILI OLMASI, akabinde İLİŞKİDEN KAÇINMA , AĞRI KORKUSU

VAJİNİSMUSUN HİSSETTİRDİKLERİ NELERDİR?
Cinsellik, hayatın bir parçası ve evliliğin veya birlikteliğin de bir parçası olduğundan cinsel hayatta beklentilerin aksine mutsuz olan insanda bu mutsuzluk hayatın tüm alanlarda kendini gösterir.
Vajinismusta kadın eş ve anne olamama duygusu yaşayarak kendini ‘’eksik’’ ve başarısız hisseder. Evliliğin ‘’tamamlanmadığını’’düşünür. Bu yetersizlik ve suçluluk duygusu kendine olan güvenini sarsar, üzüntü, depresyona neden olur. ‘’Problem bende’’ düşünen kadın eşini de bir gün kaybedebileceğini, evliliğin kaçınılmaz olarak ayrılık ile sonuçlanabileceğini düşünür ve bunun stresini yaşar. Sürekli huzursuz ve mutsuz olması, kadının sosyal hayatını da etkiler. Akranların mutlu evlilikleri ve birliktelikleri olması, evlenen insanların çocuk sahibi olması, ancak kendisinin buna sahip olamaması yaşadıklarının acısını arttırır. Eksiklik duyguları ve mutsuzluk çoğu zaman çevresine de anlatılamaz, saklanması gereken bir kusurmuş gibi algılanır. Böylece kadın, sosyal hayattan kopar, gitgide yakın çevreden uzaklaşır, adeta insanlardan kaçar hale gelir.
KENDİNE GÜVENMEME VE ‘’EKSİK’’ OLDUĞU DÜŞÜNCESİ İŞ HAYATINI DA ETKİLER.
‘’Başaramayacağım’’ duygusu adeta hayatın tüm alanlarına sirayet ederek kadının sosyal ilişkilerde ve iş hayatında başarısını da düşürür.
.

Randevu Alın