Vajinal Estetik

Zamanımızın estetik algısı, onunla birlikte kadınların cinsel güzelliği arayışını da beraberinde getirmiştir.Bu arzu, güzelliğin doğum sonrası vajinanın genişlemesi nedeniyle oluşabilecek cinsel işlev bozukluklarıyla başa çıkma veya psikiyatrik problemlerle başa çıkma arzusunun da ötesine geçebilir.Vajinanın genişlemesi bazen vajinal aplazinin (vajinanın kısmi veya tam yokluğu) veya asimetrilerin yanı sıra labia majoranın veya minoranın (labia minoranın) aşırı elleri gibi zıt cinsiyetten veya konjenital (doğuştan) anomalilerden memnuniyetsizliği olarak ifade edilebilir.

Vajinanın büyüklüğü kadının anatomisine göre değişmektedir.Ortalama olarak, vajina 7-9 cm uzunluğundadır ve daha derin ve daha daralırken ortalama 3.5 cm genişliğindedir.Genital estetik uygulamalarından biri olan vajina estetiği vajinanın daralmasıyla gerçekleştirilir.Bu çocuk doğuran kadın bireylerde daha sık yapılsa da bazen anatomik nedenlerden dolayıda vajinal estetik yapılmaktadır.

Vajinal(Genital) Estetik için Hazırlık

Vajinal(Genital) estetik operasyonunda 2 hafta önce, aspirin gibi kan inceltici ilaç kullanılmamalıdır.Doktor, işlem için hangi anestezi formunun seçildiğini ayrı ayrı belirler. Anesteziklerin tolere edilebilirliği için, hasta tedaviden 12 saat önce yemek yememesi önemlidir.Hasta genital ameliyatı alanındaki bir müdahaleden önce, genital bölgeyi tıraş etmeniz önerilir. Ayrıca, tedavi aylık kanamadan sonra yapılmalıdır.

[vc_column_textLabia minoranın azaltılması için farklı prosedürler vardır.Genital cerrahide kullanılan çok yaygın bir yöntem, fazla dokunun alınmasıdır.Bu tedavi genellikle lokal anestezide veya istek üzerine genel anestezi altında yapılır.İlk olarak, labia ölçülür ve genital alanda çıkarılacak alanlar işaretlenir.Bu adımlar, labia düzeltmesinden sonra estetik ve simetrik genel sonuçlara ulaşmak için önemlidir.Daha sonra, iç labiadaki azalma genellikle bir çeşit lazer neşter ile yapılır.Vajinal(Genital) yoldan esnek dokular mukoza ve kas dokusunun uzaklaştırılmasıyla vajina daraltılır.Operasyon sonrası antibiyotik ve analjeziklerin alınması olası enfeksiyonların önlenmesinde çok önemlidir.Ortalama olarak 4-6 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.[/vc_column_text]

Kadın genital organları için yapılan en sık estetik operasyon labioplastidir. Yani küçük dudakların güzelleştirilmesidir. Dış ve iç dudaklar arasındaki oranın korunarak yapıldığı bu operasyonda amaç iç dudakların arzu edildiği gibi dış dudakların arasında ince bir deri kıvrımı şeklinde kalışını sağlamaktır. İç dudaklar vajina deliğinin her iki tarafından simetrik olarak büyük dudakların arasında uzanıp üstte ve orta çizgide klitorisi bir kılıf gibi sarmaktadır. Genellikle kadında dış genital organlarda deformasyon ve bu deformasyona bağlı beğenilmeyen görüntü kadının mutsuz ve güvensiz hissetmesine neden olur.

Klitoris kadında orgazmdan sorumlu bir cinsel organ olup, sağlıklı cinsel ilişkinin önemli yapı taşıdır. Klitoris hem kan damarı hem de sinirlerin oldukça yoğun olduğu bir organdır. İşte bu kan damarları ve sinirler klitoral orgazmdan sorumludur. Klitoris kadında küçük dudaklarının arasında yer alan bir organ olup, erkekteki penisin muadilidir. Fonksiyonu orgazmı sağlamaktır. Her kadında klitorisin büyüklüğü ve şekli farklıdır. Çoğunlukla genetik yani yapısal olarak veya doğumların ardından klitorisde şekil bozukluğu, büyüme, üzerini kaplayan deride sarkma, katlantı ve esneklik olabilir.

Amaç hayat kalitesini, özellikle cinsel ilişki sırasında hem kadının hem de partnerinin cinsel hazzının arttırılmasıdır. Kadının hem kendine güvenini arttırır hem de mutluluğunu. Vajinanın daraltılmasına yönelik bir operasyondur. Vajina silindir şeklinde bir organ olarak düşünülebilir. İşte bu silindirik yapıda organın özellikle doğum, yaş, menopoz, genetik nedenlerin etkisi ile genişlemesine yönelik yapılan bir operasyondur. Özellikle zorlu vajinal doğumlar önemli bir etken olmakla birlikte, genetik olarak kollajen doku yapısında sorun olan kadınlarda vajinada esneklik kaybı daha sık rastladığımız bir durumdur. Amaç kadının istediği vajinaya kavuşmasını sağlamaktır. Bu operasyonda vajinada yıpranmış olan dokunun çıkarılması ve vajinanın sıkılaştırmasıdır. Özellikle vajinal kanalın ileri düzeyde genişlediği kadında idrar kaçırma ve kabızlık şikayeti olabilir.

Pubis estetiği, son zamanlarda daha fazla talep edilen genital bölge estetiği operasyonları arasında yer alır. Pubis bölgesinin normalden yüksek, kalın ve hacimli oluşu psikolojik kaygıları da beraberinde getirebilmektedir. Pubis bölgesi estetiği ‘Puboplasti’ veya halk arasında ‘Venüs tepesi estetiği’ olarak bilinir.

Genital bölgede oluşan cilt rengindeki koyulaşma birçok kadın tarafından rahatsız edici bir görüntü olarak yorumlanmakta. Kadında güvensizlik ve özellikle cinsel ilişkide çekinik kalmasına neden olabilmektedir. Genital bölgede meydana gelen bu renk değişiminde birçok krem önerilebilse de asıl tedavi lazer ile renk açma seanslarının yapılmasıdır.

Kızlık zarının cerrahi bir operasyonla yeniden birleştirilmesi kalıcı bir şekilde dikilmesi işlemidir. Himenoplasti olarak da bilinen kızlık zarı dikimi geçici ya da kalıcı olarak tercih edilebilen bir ameliyattır. Kızlık zarı, vajinanın içerisinde bulunan bir doku bütünlüğüdür. Ilk cinsel ilişki sırasında bu doku yırtılır ve kanama oluşur. Ancak bu bütün kadınlarda aynı şekidle gelişmez. Bazı kadınlarda bu doku bozulması doğum anına kadar bozulmayabilir. Bu nedenle de ilk cinsel deneyimi sırasında kanama olmayabilir. Bazı toplumlarda ilk ilişki sonrası kanama olması gerektiği düşünüldüğü için bu durum sorun oluşturabilir. Kızlık zarının esnek olup yırtılmaz olduğunu ancak doktor anlayabilir. Bunun için uzman bir jinekolog (kadın hastalıkları ve doğum doktoru) muayenesi gereklidir.

Genital Estetik Operasyonları hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşınız.

Randevu Al